Nejčastější otázky k Elektronickému odbavení cestujících

EOC schéma

 • V první fázi je tento systém určený pro kategorii bezslevovou základní a pro slevové kategorie děti a studenti a pro seniory do 70 let. Dále je možno v tomto systému zakoupit roční přenosné jízdenky a nově přenosné předplatní jízdenky s platností 2 - 30 kalendářních dnů.
 • Není potřeba žádná nová kartička. Cestující mohou použít bezkontaktní bankovní kartu, kterou již mají. Při nákupu kupónů odpadnou fronty na přepážkách. V případě ztráty či odcizení karty je možno novou kartu zaregistrovat a použít jako nový nosič předplatní jízdenky.
 • V e-shopu je možné zakoupit tyto jízdenky pro zóny 100 + 101: základní, děti, studenti a senioři do 70 let, roční přenosné jízdenky, nově přenosné předplatní jízdenky s platností 2 - 30 kalendářních dnů. Změny se zatím nebudou týkat cestujících nad 70 let, kteří se prokazují kuponem opravňujícím k bezplatné přepravě. Tento kupón i nadále zůstává papírový.
 • Prvním krokem bude vytvoření účtu v e-shopu (platný e-mail a heslo). Následné je třeba vyplnit v systému základní osobní údaje potřebné k vydání šalinkarty, nahrát fotografii (barevná portrétová fotografie, na které jste si podobní) a určit si nosič šalinkarty (registrace za pomocí čísla platební karty a její platnosti). Výběr jízdenky a zakoupení jízdenky on-line bankovní kartou nebo elektronickým bankovnictvím. Od té doby může cestující své jízdenky plně obsluhovat ze svého e-shopu.
 • U slevových kategorií (studenti a důchodci do 70 let) je možno jízdenku koupit až po ověření nároku na slevu na přepážce nebo kontaktním místě DPMB. Ověření se bude provádět jednou ročně u studentů a invalidních důchodců, kdy zaměstnanec na přepážce zadá zákazníkovi nárok na slevu do e-shopu. U důchodců do 70 let bude ověření stačit pouze jednou na počátku.
 • Systém je zabezpečen technologií na úrovni bankovních standardů. Nikdo jiný, než certifikovaná platební brána, nemá přístup ke zneužitelným údajům (číslo karty, platnost a kontrolní kód). Číslo karet je šifrováno do zakódovaného čísla zvaného TOKEN, které není možné použít k platbě. Dopravní podnik pracuje jen s TOKENem, osobními údaji u nepřenosných šalinkaret a případně eviduje údaje potřebné pro nárok na slevy.
 • I s těmito případy systém počítá a DPMB nabízí možnost zakoupení anonymní bezkontaktní platební karty. Cestujícímu stačí e-mailový účet, na který je navázána identifikace. Pro samotné zaplacení elektronického kupónu v e-shopu je však stále nutno zaplatit on-line bankovní kartou nebo elektronickým bankovnictvím (bankovním tlačítkem).
 • Je to vlastně převod z účtu na účet, platí se však prostřednictvím rychlé platební brány kliknutím na tlačítko banky, kde máte účet. Kliknete na tlačítko své banky, přesměruje vás do internetového bankovnictví, po přihlášení najdete předvyplněné údaje a jen potvrdíte platbu. Zabezpečený způsob platby garantuje banka, nikdo jiný se k vašim údajům nedostane.
 • V sídle Dopravního podniku města Brna na Novobranské ulici je zřízeno Kontaktní centrum, kde naši pracovníci cestujícím se zřízením online účtu a jeho obsluhou pomohou.
 • Novinku nebude dopravní podnik nikomu nutit, nákup v e-shopu bude dobrovolný. Cestující mohou i nadále zůstat u papírových jízdenek. Prodej standardních papírových předplatních jízdenek pokračuje bez omezení sortimentu a počtu prodejních míst.
 • To je velice častá otázka, především od zákazníků, kteří budou chtít využít příspěvku ve výši 1.425 Kč na nákup roční předplatní jízdenky základní nepřenosné, který v rámci nového dotačního programu schválilo Zastupitelstvo města Brna. Před skončením platnosti Vaší papírové jízdenky si s předstihem až 30 dnů na www.brnopas.cz můžete zakoupit elektronickou jízdenku přes eshop a dle pokynů si následně můžete požádat o příspěvek.
 • Ano, bankovní nálepku považuje za ideální nosič Vaší elektronické jízdenky. Při registraci však musíte znát celé 16timístné číslo karty (toto obdržíte při výdeji nálepky od banky, na vlastní nálepce je pouze poslední čtyřčíslí).
 • Ano je. Systém umožňuje jak sdílení účtů, tak tvorbu a správu závislých účtů. Typický příklad je právě, že rodič, zřídí závislé účty svým dětem (v příslušné části sekce "Můj účet") a bude moci tyto účty plně ovládat. To znamená, že v nich bude moci kupovat kupóny a bude mít o nich přehled. V okamžiku, kdy děti dospějí, je možné přes Zákaznické centrum závislost účtu ukončit, nastavit jim vlastní přihlašovací údaje a osamostatnit je.
 • Rádi vám s tiskem pomůžeme na kontaktním místě DPMB.