Nejčastější otázky k Elektronickému odbavení cestujících

EOC schéma

 • V první fázi od ledna 2017 je tento systém určený pro kategorii bezslevovou základní a pro slevové kategorie děti a studenti a pro seniory do 70 let. Dále bude možno v tomto systému zakoupit roční přenosné jízdenky a nově přenosné předplatní jízdenky s platností 2 – 30 kalendářních dnů.
 • Není potřeba žádná nová kartička. Cestující mohou použít bezkontaktní bankovní kartu, kterou již mají. Při nákupu kupónů odpadnou fronty na přepážkách. V případě ztráty či odcizení karty je možno tuto zablokovat a zaregistrovat si jako nosič předplatní jízdenky novou kartu.
 • Od ledna 2017 je možné zakoupit tyto jízdenky pro zóny 100 + 101: základní, děti, studenti a senioři do 70 let, roční přenosné jízdenky, nově přenosné předplatní jízdenky s platností 2 – 30 kalendářních dnů. Změny se zatím nebudou týkat cestujících nad 70 let, kteří se prokazují kuponem opravňujícím k bezplatné přepravě. Tento kupón i nadále zůstává papírový.
 • Prvním krokem bude vytvoření účtu v e-shopu. Následné je třeba vyplnit v systému základní osobní údaje potřebné k vydání šalinkarty, e-mailovou adresu, nahrát fotografii a určit si nosič šalinkarty (přes její nahrání za pomocí čísla platební karty a její platnosti). Do tří týdnů od této registrace bude muset cestující, který nečerpá slevu, zajít na přepážku dopravního podniku, kde budou identifikační údaje ověřeny. Od té doby může cestující své jízdenky plně obsluhovat ze svého e-shopu.
 • U slevových kategorií (studenti a důchodci do 70 let) je možno jízdenku koupit až po ověření nároku na slevu na přepážce nebo kontaktním místě DPMB. Ověření se bude provádět jednou ročně u studentů a invalidních důchodců, kdy zaměstnanec na přepážce zadá zákazníkovi nárok na slevu do e-shopu. U důchodců do 70 let bude ověření stačit pouze jednou na počátku.
 • Systém je zabezpečen technologií na úrovni bankovních standardů. Nikdo jiný, než certifikovaná platební brána, nemá přístup ke zneužitelným údajům (číslo karty, platnost a kontrolní kód). Číslo karet je šifrováno do zakódovaného čísla zvaného TOKEN, které není možné použít k platbě. Dopravní podnik pracuje jen s TOKENem, osobními údaji u nepřesnosných šalinkaret a případně eviduje údaje potřebné pro nárok na slevy.
 • Ano. U bezkontaktních bankovních karet lze opravdu zablokovat možnost bezkontaktních plateb a karta pak funguje pouze jako kontaktní. Nicméně pro účely nosiče předplatní jízdenky takto zablokovaná karta funguje, protože zde nedochází k platbám. Toto řešení se tedy jeví jako vhodné pro ty zákazníky, kteří bezkontaktním kartám nedůvěřují.
 • I s těmito případy systém počítá a DPMB nabídne možnost zřízení karty jen pro tento účel. Cestujícímu stačí e-mailový účet, na který je navázána identifikace. Pro samotné zaplacení elektronického kupónu v e-shopu je však stále nutno zaplatit nějakou kartou anebo bankovním tlačítkem (okamžitým převodem).
 • Je to vlastně převod z účtu na účet, platí se však prostřednictvím rychlé platební brány kliknutím na tlačítko banky, kde máte účet. Kliknete na tlačítko své banky, přesměruje vás do internetového bankovnictví, po přihlášení najdete předvyplněné údaje a jen potvrdíte platbu. Zabezpečený způsob platby garantuje banka, nikdo jiný se k vašim údajům nedostane.
 • V sídle Dopravního podniku města Brna na Novobranské ulici bude zřízeno kontaktní pracoviště, kde cestujícím se zřízením online účtu a jeho obsluhou pomohou.
 • Novinku nebude dopravní podnik nikomu nutit, nákup v e-shopu bude dobrovolný. Cestující mohou i nadále zůstat u papírových jízdenek. Prodej standardních papírových předplatních jízdenek pokračuje bez omezení sortimentu a počtu prodejních míst.
 • To je velice častá otázka, především od zákazníků, kteří budou chtít využít příspěvku ve výši 1.425 Kč na nákup roční předplatní jízdenky základní nepřenosné, který v rámci nového dotačního programu schválilo Zastupitelstvo města Brna. Zákazníkům, kterým končí platnost jejich ročních jízdenek ještě v roce 2016, doporučujeme, aby si prozatím zakoupili čtvrtletní jízdenku nebo měsíční jízdenky a elektronickou roční jízdenku si zakoupili až v roce 2017.
 • U tohoto systému to bude trochu problém, protože nepřenosné elektronické jízdenky bude možno kupovat z osobního účtu v e-shopu. Tady doporučujeme jako pěkný dárek věnovat blízkým předplacenou bankovní kartu, která může být i dlouhodobým nosičem elektronické předplatní jízdenky.
 • Systém bude umožňovat sdílení účtů. Typický příklad je právě, že rodič, zřídí účty svým dětem a bude tyto účty ovládat. To znamená, že bude kupóny kupovat a bude mít o nich přehled. V okamžiku, kdy děti dospějí, bude možno sdílení ukončit a budou si své účty ovládat samostatně.
 • Rádi vám s tiskem pomůžeme na kontaktním místě DPMB.